W dniach 15.08.2022 w ramach projektu GeoEducation For Combatting Climate Change dofinansowanego z programu Erasmus + w Geoparku Świętokrzyskim obyło się spotkanie LTT
W spotkaniu, w którym oprócz przedstawicieli naszego Geoparku Uczestniczyli nasi goście z:
- Węgier – z Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület – Geopark Nobograd-Novohrad – 4 osoby
- Czech – z Vodni zdroje Chrudim – Geopark Żelane Góry – Czechy – 4 osoby
- Turcji – z SELAHATTIN-ZUHAL BARUTCUOGLU ANADOLU LISESI – Turcja – 4 osoby
W ramach szkolenia podjedliśmy następujące aktywności:
Dzień I
- Powitanie uczestników w Centrum Geoedukacji w Kielcach wraz z prezentacją dot. Geoparku Świętokrzyskiego oraz przykładach walki ze zmianami klimatu w Światowej Sieci Geoparków UNESCO
- Zwiedzanie wystawy Chronos w Centrum Geoedukacji i omawianie zapisu geologicznego zmian klimatu na przykładach z Gór Świętokrzyskich
- Warsztaty szlifowania okazów
- Spacer po ścieżkach edukacyjnych rezerwatu Wietrznia i odmównie przykładu Geocatchingu w edukacji przyrodniczej i jego wykorzystania w działalności Geoparku.
- Spacer do najstarszej części Kielc i poznanie walorów krajoznawczych miasta
Dzień II
- Oficjalne powitanie gości przez przedstawicieli lokalnych władz
- Zajęcia na terenie Parku Kadzielnie – m.in. omówienie zapisu zmian klimatu w profilu geologicznym Kadzielni oraz przeprowadzono pierwsza część warsztatów rozpoznawania skamieniałości w terenie.
- Wizyta w Rezerwacie skalnych im. Jana Czarnockiego, gdzie m.in. omówiono przykłady form ochrony przyrody w Polsce oraz ponownie omawialiśmy zapis zmian klimatów w profilach geologicznych.
- Zwiedzanie i warsztaty kulinarne w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.
- Spacer ścieżką górniczo-kruszcową w Rezerwacie Karczówka.
Dzień III
- Zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Garncarstwa w Chałupach
- Wizyta w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy oraz możliwość zapoznania się z regionalnymi tradycjami, strojem, śpiewem oraz kuchnią.
- Spacer po Morawicy, gdzie przy odsłonięciach geologicznych odbyła się druga część warsztatów rozpoznania skamieniałości.
- Przejazd przez teren tzw. Białego Zagłębia, gdzie omawialiśmy wpływ przemysłu na zmiany klimatu i sposoby przeciwdziałania tym negatywnymi efektom działalności człowieka.
- Wizyta w Rezerwacie Zelejowa, przejście fragmentem ścieżki dydaktycznej oraz odmównie tematu aktywnej turystyki na obszarach chronionych w Geoparku Świętokrzyskiego.
- Spacer po ścieżce dydaktycznej w rezerwacie Moczydło, jako przykład udostępnia obszaru górniczego dla edukacji i turystyki
Dzień IV
- Wizyta w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego (ECEG), gdzie oprócz zwiedzania obiektu, uczestniczy poznali narzędzia, jakie wykorzystują specjaliści-geolodzy w celu znalezienia zapisu zmian klimatu. Omówiono też związaną ze śladem węglowym.
- Spacer z ECEG przez Rezerwat Rzepka do najstarszej części Chęcin do kamienicy Niemczówki – gdzie zwiedzone ten udostępniony turystycznie obiekt. Tam też uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami lokalnego zespołu folklorystycznego, dzięki czemu mogli poznać tradycję regionu.
- Wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej – zwiedzania obiektu związanego z tradycją i charakterem regionu.
- Odwiedziny w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznych w Podzamczu Chańskim, którego finalnym punktem było zwiedzanie Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Dzień V
- Zwiedzanie symbolu regionu – Zamku Chęcińskiego
- Wizyta w Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance – gdzie zwiedzono wystawę i odbyły się warsztaty z rozpoznawania minerałów.
- Zajęcia na ścieżce edukacyjnej w Rezerwacie Góra Miedzianka
- Wizyty w Gminnej Świetlicy w Szewcach, które jest miejscem gdzie kultywuję się tradycję regionalne.
- Wizyta w kamieniołomie w Szewcach gdzie podsumowaliśmy
- Uroczyste podsumowanie spotkania i rozdanie Certyfikatów.