MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TERENÓW GÓRSKICH

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich celebrowany przez geoparki zrzeszone w Global Geoparks Network w tym European Geoparks Network.
Jako Światowy Geopark UNESCO Geopark Świętokrzyski/ The Holy Cross Mountains Geopark, również celebrujemy tą szczególną okazję, dzieląc się z Wami ciekawostką na temat górskich akcentów związanych z terenem naszego geoparku.
Czy wiecie, że najwyższy szczyt na terenie naszego Geoparku czyli góra Telegraf (406 m n.p.m.) jest jednocześnie najwyższym szczytem w Polsce zlokalizowanym w granicach administracyjnych stolicy województwa? Góra Telegraf położona w południowo-wschodniej części Kielc jest także najwyższym szczytem Pasma Dymińskiegoi jednym ze szczytów należących do Korony Gór Świętokrzyskich.
Góra Telegraf podobnie jak całe Pasmo Dymińskie zbudowana jest z piaskowców i mułowców liczących sobie odpowiednio 500 i 480 milionów lat. Skały te reprezentują dwa okresy geologiczne: kambr i ordowik. Najlepsze odsłonięcia znajdują się na północnych zboczach Pasma Dymińskiego, a jedno z nich – odsłonięcie piaskowców ordowiku w dawnym kamieniołomie na Górze Hałasa, objęte jest ochroną jako stanowisko dokumentacyjne. Warto dodać, że przez Telegraf przebiega niebieski szlak turystyczny Chęciny-Łagów oraz żółty szlak spacerowy wiodący wokół Kielc.

What's your reaction?
0Cool0Upset0Love0Lol
O Geoparku
Informacje praktyczne
Kontakt
Geopark Świętokrzyski
MODERNIZACJA STRONY SFINANSOWANA ZOSTAŁA ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W RAMACH UMOWY EST-IV.35.2021
cert-pot

2021 © Geopark Świętokrzyski | made with by fajne studio kreatywne

do góry
Skip to content