Kadzielnia
Kadzielnia
GPS:
50.86126, 20.61753Informacje:
Kadzielnia to dawny kamieniołom otaczający ogromny ostaniec skalny zwany Skałką Geologów, którego najwyższa część mająca naturalny charakter objęta jest ochroną prawną jako rezerwat przyrody Kadzielnia o powierzchni 0,6 ha. Jest to zarazem pozostałość wierzchołka góry Kadzielni (295 m n.p.m.), od której wzięła się nazwa całego pasma kadzielniańskiego, rozciągającego się w południowej części Kielc i zbudowanego głównie ze skał wapiennych dewonu górnego. Skały te były wydobywane i wypalane w piecach wapienniczych na Kadzielni od 1770, aż do 1962 roku, w którym utworzono rezerwat ,,Kadzielnia’’ a kamieniołom i wapiennik oficjalnie zakończył działalność. Najważniejszym świadectwem przemysłowej historii jest wyrobisko dawnego kamieniołomu zarządzane przez Geopark Kielce i udostępnione do celów rekreacyjnych, turystycznych i edukacyjnych w ramach tzw. Parku Kadzielnia. Na terenie Parku poza ścieżkami edukacyjnymi i punktami widokowymi znajduje się również podziemna trasa turystyczna o długości około 145 metrów, udostępniająca jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni, zlokalizowane u podnóża wschodniej ściany kamieniołomu. Trasa dostępna jest do zwiedzania od kwietnia do października (https://geopark-kielce.pl/jaskinie/).
W południowej części wyrobiska zlokalizowany jest Amfiteatr Kadzielnia na ponad 5 tys. miejsc, który jest zmodernizowaną wersją pierwszego amfiteatru wybudowanego w tym miejscu w 1971 roku. Atrakcje turystyczne Kadzielni uzupełnia tyrolka umożliwiająca jeden z najdłuższych zjazdów w Polsce. Najważniejsze atrakcje geoturystyczne Kadzielni stanowią: profil wapieni, margli i łupków dewonu górnego z licznymi skamieniałymi
szczątkami zwierząt morskich; liczne przykłady uskoków tektonicznych i związanej z nimi mineralizacji (m.in. kalcyt, baryt, galena); największe nagromadzenie jaskiń w regionie świętokrzyskim (25 rozpoznanych jaskiń i schronisk skalnych); unikatowy krajobraz pogórniczy z monumentalną Skałką Geologów; jedne z najlepszych punktów widokowych w regionie świętokrzyskim.
Obejrzyj stanowisko
Zdjęcie ruchome - 360°